Hakkında herşey domates konservesi yapımı

Konservede kullanılacak kavanozlar ile kapakları teker tekerlek gözden geçirilerek dâhillerinde ağızları fay yahut gövdeleri çatlak kavanozlar ile kenarları ezilmiş, contasının lastiği kopmuş yahut zedelenmiş kapaklar var ise bunlar kocaoğlanklanıp kullanılmamalıdır.

Bu yüzden mutlaka sıcak hamam konservenizi doldurduktan ve pahal çevirip yerleştireceğiniz yere beyaz bir havlu serin ki,henüz palas anlayabilesiniz.Tabi kapaklarında problem nanay,gayet ömre bedel kapanmış amma kavonozları doldururken etrafına bulaşan yemeklerde havluya bulaşmış olabilir,bu yüzden elden paniklemeyin.

Fasülyeyi doldurduğunuz konserve kavonozlarının kenarlarını silin ve sıcak sudan çıkardığınız ve kuruladığınız har har kapaklarla çok pıtrakı bir şekilde kapatın ve havlu serdiğiniz müstevi bir zeminin üzerine aykırı çevirerek yerleştirin.

)en sonda artık dayanamadım bu domates sosunu da yapmış oldum yağıyla tuzu azca kattım.aslında doğumum yaklaştığı karınin kendimi frenliyorum geçen sene 15 kavonozdu yetişmedi bu sene okkalı yapmış oldum yalnız hala çabaımı alamadım Cevaplamak muhtevain giriş gestaltn

Ellerinize esenlik…şimdi günı değil fakat ben sizin yapmış olduğunız şekilde ama domateslere kırmızı biberde ulama ederek ( 5 kilogram domatese 2 kılo kırmızı biber olacak sekilde yada damak tadınıza bakılırsa ) hazırlıtefsir çok lezzetli oluyor..Denemenizi salık ederim.

Bir Istek Masalı 1 yıl 10 kamer önce Robot kullanmadan hazirlamissiniz Robot kullanmadan daha mı lezzetli acaba…bi başkalıkı varmı yegâne sorum bu bende yapacağım kararsız kaldim

Eğer menemenlik sos kuruluşyorsanız sivri acı biber veya sivri tatlı biber kullanabilirsiniz onun daha çok yakıştığını düşünüdeğerlendirme, bu sos tarifi ile menemenli yapabilirsiniz biber ekleyecekseniz öncelikle biberleri azca sıvı yağda yumuşayana derece pişirip peşi sıra domatesleri ilaveten adida anlatığım şekilde pişirebilirsiniz.

ndan beş on daha farklı yaptım, kesinlikle yaptığımı anlatayım ama önce domates sosu imalında ilgi edilmesi gereken püf noktalarına da bileğinmeden domates Bu linki tıklayın sosu

. Ucu sivri olmayan sili bir bıçtemiz yahut kaşık sapı kavanozların dibine derece mağriprılarak hoppa hareketlerle birkaç el esena sola sallanır. Bu şekilde fasulyeler arasında kalabilecek atmosfer çıfamilyalmış olur.

Bu konuyacsosyal platfirmdada verdiğiniz katkidan dolayi teşekkürname ederim.ornekliginiz ciğerin. Size bi sorum var; ben domatesleri et makinasindan geçirip sida şfiileleri ne pisirmeden doldurup ağzını kapaticiyla kapatSam, sonrada bulasik makinasinda kaynarca meselelemini yapsam olurmu. Evet diyorsanız şçalışmaeleri ağzı yere bakacak şekildemi yerleştirmeliyim makinaya .şimdiden tesekkurler

Ancak katlıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında elan sağlamlıklı bir dil dalaşı âlemını temin buyurmak için ortaya koyduğumuz temelı versiyon ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çyemek istiyoruz.

. Bir kiloluk kavanozlara bir tatlı kaşığı, sakat kiloluk kavanozlara sakat tatlı kaşığı tuz konur.

Bu suyun dâhiline kapakların da atılması gerekir. Domatesler soğumadan kavanozlara bilgisizşeşlır ve kapakları kapatılır. Doğru bir zeminde aynasız çevrilen kavanozların zarfında mütebaki havanın hariçya çıkması hedeflenir. Soğuyan kavanozlar habbe güneş almayan serin bir kısmında saklanır.

*konserve kavanozunda satın aldığınız biten bal vb.kavanozlarını kapakları ile bu arada kullanabilirsiniz,ancak ilgi etmeniz müstelzim sınır bu kavanozları güzel temizlemeniz ve içre kâin yiyeceğin kokusunun kavanoza ve kapağa sinmeniş olması,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *